Skip to content

131 Tryon AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
May 14, 1993

Property Information

Block503
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
57%
Improvement Value:$113,100
43%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835+3.2%
2024$7,590-0.2%
2023$7,604+2.7%
2022$7,406+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7610, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1928