Skip to content

169 Durie CtEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block503
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,500
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
57%
Improvement Value:$128,400
43%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+3.1%
2024$8,892+3.1%
2023$8,624+2.7%
2022$8,400+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 1569, Page 1933NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8510, Page 975Recorded9/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 1948