Skip to content

224 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1973

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block508
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F-BG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,944
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$124,700
48%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,981+3.1%
2024$7,739+3.1%
2023$7,505+2.7%
2022$7,311+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 8570, Page 796Recorded4/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1973