Skip to content

201 Central AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block508
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,972
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
51%
Improvement Value:$161,400
49%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,153+3.1%
2024$9,846+3.1%
2023$9,549+2.7%
2022$9,301+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 1700, Page 1598NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1908