Skip to content

147 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block607
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,600
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
43%
Improvement Value:$193,500
57%
Total Assessment$339,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+3.1%
2024$10,117+3.1%
2023$9,812+2.7%
2022$9,557+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 8438, Page 478Recorded1/23/2002

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7893, Page 534Recorded7/15/1996

Property Built

Built

Year Built: 1918