Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
20 N Van Brunt StEnglewood, NJ 07631
Last Sale Date
Nov 15, 1993
Property Information
Block610
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---
Building Details
Building ClassW3-D1
Description2S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage11
Acreage0.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,070,900
60%
Improvement Value:$719,600
40%
Total Assessment$1,790,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $55,022 | +3.1% |
| 2024 | $53,357 | +3.1% |
| 2023 | $51,745 | +2.7% |
| 2022 | $50,403 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.