Skip to content

360 Orchard StEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block801
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
69%
Improvement Value:$77,600
31%
Total Assessment$248,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+3.1%
2024$7,408+3.1%
2023$7,185+2.7%
2022$6,998+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 8494, Page 80NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953