Skip to content

276 Pindle AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block805
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
68%
Improvement Value:$78,000
32%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+3.1%
2024$7,235+3.1%
2023$7,017+2.7%
2022$6,835+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 3842, Page 1814Recorded12/2/2020

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 1012, Page 940NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/13/2012

Property Sale

Sale
$113,300

From:

To:

DeedBook 8283, Page 869Recorded6/26/2000

Property Built

Built

Year Built: 1918