Skip to content

257 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 28, 2008

Property Information

Block806
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,240
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
63%
Improvement Value:$96,100
37%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+3.1%
2024$7,840+3.1%
2023$7,604+2.7%
2022$7,406+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9547, Page 433Recorded5/28/2008

Property Sale

Sale
$124,500

From:

To:

DeedBook 7817, Page 846Recorded9/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1908