Skip to content

109 W Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
May 5, 2003

Property Information

Block807
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage2,024
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
53%
Improvement Value:$146,300
47%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+3.1%
2024$9,277+3.1%
2023$8,997+2.7%
2022$8,763+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 8575, Page 317NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1906