Skip to content

181 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block906
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,701
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
56%
Improvement Value:$112,500
44%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+3.1%
2024$7,605+3.1%
2023$7,375+2.7%
2022$7,184+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908