Skip to content

59 Division StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 26, 2016

Property Information

Block907
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
60%
Improvement Value:$94,800
40%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+3.1%
2024$6,982+3.1%
2023$6,771+2.7%
2022$6,596+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,366DeedBook 2202, Page 1803Recorded3/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908