Skip to content

188 Waldo PlEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 10, 2014

Property Information

Block907
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-F-X-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,131
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
46%
Improvement Value:$192,600
54%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+3.1%
2024$10,603+3.1%
2023$10,283+2.7%
2022$10,016+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 1687, Page 1953Recorded6/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1918