Skip to content

491 Walker StFairview, NJ 07022

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block301
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRC
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
15%
Improvement Value:$3,570,000
85%
Total Assessment$4,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+3.2%
2024$6,071-52.0%
2023$12,658+0.1%
2022$12,640-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 9651, Page 114Recorded12/10/2008