Skip to content

320 Anderson Ave. Apt.3aFairview, NJ 07022

Built 1988

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block308
Lot19
QualifierC303A
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
DescriptionFAIRVIEWHEIGHTS
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage964
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
33%
Improvement Value:$169,100
67%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,426+4.5%
2024$5,191-2.6%
2023$5,327-6.8%
2022$5,717-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 4873, Page 1522Recorded12/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1988