Skip to content

368a Jersey Ave.Fairview, NJ 07022

Built 2017

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block417
Lot14
QualifierC000A

Zoning---
Sq Footage2,182
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
31%
Improvement Value:$454,000
69%
Total Assessment$654,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,604+5.6%
2024$13,828+2.6%
2023$13,478-2.6%
2022$13,843+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000
DeedBook 2571, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 2017