Skip to content

121 Lincoln PlGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2005

Property Information

Block57
Lot39
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
34%
Improvement Value:$188,700
66%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,514+1.7%
2024$9,354+8.4%
2023$8,633+2.2%
2022$8,445+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

DeedBook 8679, Page 779Recorded5/7/2004

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8617, Page 996Recorded9/30/2003

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7380, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1920