Skip to content

69 Union PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1935

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 28, 1998

Property Information

Block117
Lot60
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionFR1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,100
55%
Improvement Value:$168,600
45%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+3.5%
2024$7,763+4.3%
2023$7,442+3.3%
2022$7,202-2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 7750, Page 877Recorded12/5/1994

Property Built

Built

Year Built: 1935