Skip to content

12 Shelby AvenueParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block1208
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,300
46%
Improvement Value:$453,400
54%
Total Assessment$839,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+2.8%
2024$10,267+6.6%
2023$9,628+5.3%
2022$9,144+6.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,120,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 5338, Page 644Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 1744, Page 428Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 8046, Page 283Recorded2/25/1998

Property Built

Built

Year Built: 1964