Skip to content

11 Shelby CourtParamus, NJ 07652

Built 1964

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block1211
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,853
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,000
47%
Improvement Value:$499,200
53%
Total Assessment$938,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+2.9%
2024$12,651+7.0%
2023$11,821+5.3%
2022$11,222+21.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 2829, Page 19NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 2680, Page 248NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964