Skip to content

E 23&23a Shelby AveParamus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$569,900
Last Sale Date
Jan 21, 2006

Property Information

Block1211
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,800
45%
Improvement Value:$479,200
55%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103+2.6%
2024$11,792+6.5%
2023$11,074+5.2%
2022$10,525+54.0%
Property History

Property Sale

Sale
$569,900

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9019, Page 180Recorded2/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1953