Skip to content

29 & 29a Shelby Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 26, 1992

Property Information

Block1211
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
56%
Improvement Value:$315,800
44%
Total Assessment$710,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749+2.7%
2024$9,489+6.4%
2023$8,920+5.2%
2022$8,476+21.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7544, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1953