Skip to content

N 63 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block1211
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,970
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,600
38%
Improvement Value:$582,800
62%
Total Assessment$937,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,081+2.8%
2024$12,723+7.1%
2023$11,877+5.4%
2022$11,270+12.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 2999, Page 2323NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965