Skip to content

30-30a Shelby Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1953

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block1212
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,300
52%
Improvement Value:$357,200
48%
Total Assessment$749,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+2.8%
2024$10,026+6.6%
2023$9,406+5.3%
2022$8,930+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

DeedBook 7941, Page 694NU CodeFamily (1)Recorded1/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1953