Skip to content

34 Shelby AvenueParamus, NJ 07652

Built 2004

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block1212
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,070
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,900
33%
Improvement Value:$792,500
67%
Total Assessment$1,191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,705+2.6%
2024$16,285+6.7%
2023$15,260+5.2%
2022$14,503-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft4,070DeedBook 2283, Page 142Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft3,072DeedBook 8575, Page 819Recorded5/13/2003

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 8453, Page 418Recorded3/15/2002