Skip to content

E 40 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 1997

Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block1902
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,998
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,100
32%
Improvement Value:$793,800
68%
Total Assessment$1,167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,388+1.1%
2024$16,205+7.6%
2023$15,061+5.2%
2022$14,323+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7895, Page 368