Skip to content

N 15 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$80,900
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block1214
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,300
57%
Improvement Value:$223,600
43%
Total Assessment$517,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+2.7%
2024$6,914+6.2%
2023$6,508+5.3%
2022$6,181+14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,900

From:

To:

DeedBook 7832, Page 74NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/1/1995

Property Sale

Sale
$179,800

From:

To:

DeedBook 7812, Page 474Recorded8/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1955