Skip to content

11 Farview Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1935

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block1214
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
64%
Improvement Value:$169,500
36%
Total Assessment$475,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,469+3.1%
2024$6,274+6.8%
2023$5,873+5.6%
2022$5,560+8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 2974, Page 2283NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1935