Skip to content

32 Farview TerraceParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block1214
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,600
60%
Improvement Value:$246,100
40%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,696+3.0%
2024$8,442+6.4%
2023$7,934+3.3%
2022$7,682+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$566,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 4706, Page 713NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955