Skip to content

28 Farview TerraceParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 6, 2012

Property Information

Block1214
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,140,000
69%
Improvement Value:$512,000
31%
Total Assessment$1,652,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,433+0.2%
2024$24,386+9.1%
2023$22,347-1.1%
2022$22,585+13.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 987, Page 444NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/16/2012

Property Built

Built

Year Built: 2000