Skip to content

129 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 9, 2001

Property Information

Block1304
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
60%
Improvement Value:$253,000
40%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+3.0%
2024$8,672+6.2%
2023$8,162+5.3%
2022$7,753+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956