Skip to content

65 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1951

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block1304
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,400
56%
Improvement Value:$255,600
44%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+3.2%
2024$7,911+6.6%
2023$7,422+5.2%
2022$7,056-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 3489, Page 1416Recorded2/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951