Skip to content

63 Knollwood DriveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 7, 1996

Property Information

Block1307
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,100
54%
Improvement Value:$354,500
46%
Total Assessment$770,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+3.2%
2024$10,578+10.5%
2023$9,573+5.3%
2022$9,088-6.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 7855, Page 970Recorded2/21/1996

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft12DeedBook 7670, Page 187Recorded1/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950