Skip to content

E 44 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 1935

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 30, 1991

Property Information

Block1902
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,200
59%
Improvement Value:$259,300
41%
Total Assessment$636,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+3.3%
2024$8,429+8.8%
2023$7,747+5.5%
2022$7,342+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7443, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1935