Skip to content

111 Farview AvenueParamus, NJ 07652

Built 1924

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 12, 2007

Property Information

Block1902
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,100
67%
Improvement Value:$173,500
33%
Total Assessment$519,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+3.3%
2024$6,811+8.9%
2023$6,254+5.6%
2022$5,922+17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 9315, Page 19Recorded5/16/2007

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 8710, Page 73NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/30/2004

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 7868, Page 953Recorded4/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1924