Skip to content

75 Iona PlaceParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block2001
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,500
54%
Improvement Value:$392,300
46%
Total Assessment$855,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,148+0.2%
2024$12,123+7.9%
2023$11,231+5.2%
2022$10,672-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 3346, Page 1081NU CodeFamily (1)Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1963