Skip to content

67 Colgate AvenueParamus, NJ 07652

Built 1965

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 26, 2001

Property Information

Block2001
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,650
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,900
48%
Improvement Value:$455,500
52%
Total Assessment$874,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,123+2.7%
2024$11,803+6.7%
2023$11,064+5.2%
2022$10,513-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft3,650DeedBook 8358, Page 49Recorded4/3/2001

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 7472, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1965