Skip to content

106 Farview AvenueParamus, NJ 07652

Built 1935

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 3, 2025

Property Information

Block2001
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,600
53%
Improvement Value:$329,300
47%
Total Assessment$706,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,983+2.9%
2024$9,703+8.4%
2023$8,955+5.4%
2022$8,493-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 5454, Page 1260Recorded3/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1935