Skip to content

50 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block2106
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,100
54%
Improvement Value:$347,800
46%
Total Assessment$755,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+2.9%
2024$10,433+7.2%
2023$9,730+5.2%
2022$9,249-18.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9420, Page 240Recorded10/3/2007

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 7887, Page 90Recorded6/24/1996

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 7365, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1971