Skip to content

42 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block2106
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,100
45%
Improvement Value:$510,800
55%
Total Assessment$921,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,125+2.8%
2024$12,763+7.2%
2023$11,904+5.2%
2022$11,315-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 3463, Page 1614Recorded1/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1971