Skip to content

46 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block2106
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,300
52%
Improvement Value:$372,700
48%
Total Assessment$784,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+2.9%
2024$10,582+7.3%
2023$9,858+5.3%
2022$9,361-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 5303, Page 1977Recorded8/21/2024

Property Built

Built

Year Built: 1971