Skip to content

24 Broad AveParamus, NJ 07652

Built 1969

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block2509
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,200
57%
Improvement Value:$269,100
43%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+2.8%
2024$8,636+8.4%
2023$7,969+5.2%
2022$7,578+35.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 1601, Page 2385Recorded1/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1969