Skip to content

40 Broad Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1977

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block2509
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,700
60%
Improvement Value:$263,600
40%
Total Assessment$657,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,234+3.0%
2024$8,965+8.8%
2023$8,240+5.3%
2022$7,823+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 2457, Page 2093Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 1356, Page 396NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1977