Skip to content

42 Broad AveParamus, NJ 07652

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block2509
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,700
71%
Improvement Value:$162,200
29%
Total Assessment$555,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+3.3%
2024$7,509+9.5%
2023$6,856+5.6%
2022$6,495+13.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 281, Page 1763NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1949