Skip to content

46 Broad Ave.Paramus, NJ 07652

Built 1933

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block2509
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,100
62%
Improvement Value:$253,100
38%
Total Assessment$662,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+3.2%
2024$8,979+9.2%
2023$8,220+5.5%
2022$7,788+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 492, Page 508Recorded8/3/2010

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 8257, Page 242Recorded3/20/2000

Property Built

Built

Year Built: 1933