Skip to content

63 Croton PlaceParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 15, 1992

Property Information

Block2510
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,100
55%
Improvement Value:$331,300
45%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+3.2%
2024$10,120+8.5%
2023$9,330+5.2%
2022$8,867+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7548, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1952