Skip to content

152 Lawrence DrParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block2601
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,300
59%
Improvement Value:$315,700
41%
Total Assessment$776,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,777+3.3%
2024$10,437+9.5%
2023$9,534+5.1%
2022$9,069-5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950