Skip to content

146 Lawrence DrParamus, NJ 07652

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block2601
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$430,700
61%
Improvement Value:$277,100
39%
Total Assessment$707,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+2.8%
2024$9,534+9.0%
2023$8,743+5.3%
2022$8,304+5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft1,687DeedBook 5691, Page 1578Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,687DeedBook 677, Page 1388Recorded2/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 1965