Skip to content

186 Farview AveParamus, NJ 07652

Built 1933

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 8, 2010

Property Information

Block2601
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,457
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,100
53%
Improvement Value:$309,200
47%
Total Assessment$657,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+3.5%
2024$8,830+9.4%
2023$8,070+5.6%
2022$7,643+30.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,457DeedBook 616, Page 883Recorded12/21/2010

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7332, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1933