Skip to content

171 Halsey StParamus, NJ 07652

Built 2015

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block2603
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage956
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,300
40%
Improvement Value:$627,400
60%
Total Assessment$1,045,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,702+2.8%
2024$14,303+8.6%
2023$13,169+5.5%
2022$12,479-3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 1861, Page 1342NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft956DeedBook 8838, Page 272Recorded7/14/2005